جستجو بر اساس خودرو

  • شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH)
    شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH)

شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH)

تولید کننده بوش (BOSCH)
کد محصول: BOS6702
موجودی: در انبار
قیمت کالا 50,000 تومان
حمل رایگان +100 هزار
پرداخت در محل
امکان عودت کالا
تضمین اصالت
سفارشات خاص
توضیحات

معرفی محصول:

برای معرفی شمع  BOS6702 بوش (BOSCH) باید به این نکات توجه کرد:

1- الکترود مرکزی (مثبت) این شمع سوزنی می باشد الکترود مثبت شمع های سوزنی دارای نوک تیزی هستند که شبیه سوزن می‌باشد که باعث می‌شود جرقه حاصل از شمع دقیق، متمرکز و در عین حال قوی تر از یک شمع معمولی باشد. شمع های سوزنی به دلیل داشتن سطح مقطع کم از جرقه به نسبت قوی تر و در عین حال سریع تری برای افزایش راندمان موتور برخوردار هستند.

2- جنس الکترود مرکزی (مثبت) این شمع  پلاتینیوم می باشد جنس آلیاژ این گونه از شمع ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود 2500 درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع ها اتفاق نیافتد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند. این مدل از شمع ها از مقاومت حرارتی کم تری نسبت به شمع های ایریدیومی برخوردار هستند اما در مجموع جزو شمع های با طول عمر بالا محسوب می‌شوند.

3- تعداد الکترود های منفی این شمع یک الکترود می باشد.

4- شکل فیزیکی الکترود منفی این شمع پخ خورده (کونیک) می باشد امروزه در اکثر شمع ها از سطح مقطع پخ خورده (کونیک) در الکترود منفی استفاده می‌کنند. این ساختار باعث می‌شود قدرت جرقه و نیز سرعت آن افزایش پیدا کند و در نتیجه قدرت موتور و نیز شتاب آن بهبود یابد.

5-جنس الکترود منفی این شمع نیکل می باشد شمع های نیکلی اصولا جزو شمع های قدیمی با تکنولوژی ساخت نه چندان پیشرفته می‌باشند که از مقاومت حرارتی 1000 درجه سانتی گراد برخوردارند. این شمع ها به دلیل مقاومت حرارتی پایین اصولا طول عمر خیلی زیادی ندارند و به مراتب نسبت به شمع های ایریدیومی و پلاتینیومی از طول عمر پایینی برخوردار می‌باشند.

6- طول پایه رزوه این شمع کوتاه می باشد شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر هستند. مقدار طول پایه رزوه به نوع موتور خودرو و طراحی آن بستگی دارد و توسط کارخانه سازنده تعین می‌شود.

7- فاصله دو الکترود منفی و مثبت این شمع 1.1 میلیمتر می باشد این فاصله با توجه به استاندارد و طراحی خودرو توسط کارخانه خودرو ساز تعیین می گردد و بهتر است جهت بهبود عملکرد خودرو این موضوع رعایت گردد.

8- این شمع از نوع سرد می‌باشد که شمع های سرد اصولا در موتورهایی که خیلی گرم کار می‌کنند و دمای متوسط بالایی نسبت به سایر موتور ها دارند، استفاده می‌شود. در این نوع موتورها به دلیل دمای بالای تولید شده در محفظه احتراق باید از شمع هایی استفاده کرد که بتوانند در برابر این حرارت مقاومت کنند که شمع های سرد به دلیل داشتن طول پایه عایق کوتاه و نوع تکنولوژی به کار رفته در ساختمان این شمع ها این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

9- شمع BOS6702 دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد که شمع ها اصولا دو نوع جرقه یکی معمولی (گسسته) و دیگری لیزری (پیوسته) دارند که این شمع دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد. جرقه شمع های معمولی به صورت گسسته و پی در پی می‌باشد که در مقایسه با شمع های لیزری از قدرت جرقه پایین تری برخوردارند.

10- عمر کارکرد مفید این شمع 80000 کیلومتر می‌باشد.

خودروی مناسب:

شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه 6702 FR8DPP30X بوش (BOSCH) برای خودروهای , تویوتا پرادو پنج در GX , تویوتا پرادو سه در GX , تویوتا کرولا GLI , تویوتا کرولا XLI , سوزوکی گرند ویتارا , کیا اپیروس , کیا اسپورتیج , کیا سورنتو , نیسان پاترول چهار درب چهار سیلندر , نیسان پاترول چهار درب شش سیلندر , نیسان پاترول دو درب چهار سیلندر , نیسان پاترول دو درب شش سیلندر , نیسان پیکاپ , نیسان تیانا 250XL , نیسان تیانا 250XV , نیسان رونیز , نیسان ماکسیما اتوماتیک , نیسان ماکسیما دستی , هیوندای آوانته , هیوندای توسان IX35 , هیوندای سانتافه , هیوندای سوناتا NF , هیوندای ورنا 1600 , هیوندای ورنا 1500 مناسب می‌باشد.

نحوه انتخاب شمع:

مقدمه:

در موتور های احتراق داخلی این شمع موتور است که با ایجاد جرقه در زمان مناسب در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. اما وقتی شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد، و به بر اساس زمان تعیین شده نتواند جرقه بزند حرکت پیستون به طور ناقص انجام می شود و در نتیجه بازده موتور به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.

چرا باید شمع موتور تعویض شود و زمان تعویض آن چه موقع است؟

بدون شک شمع موتور خودرو باید بر اساس جدول زمان بندی، اشاره شده در دفترچه راهنما خودرو تعویض شود. علائم زیر به شما برای تشخیص زمان صحیح برای تعویض شمع کمک خواهد کرد:

استارت بد خودرو

کاهش شتاب

افزایش مصرف سوخت

افزایش گاز های آلاینده خروجی از اگزوز 

کاهش چشمگیر عملکرد موتور

تک کار کردن موتور

زمان تعویض شمع:

اصولا زمان تعویض شمع رابطه مستقیم با جنس الکترود های مثبت و منفی شمع دارد در گذشته از جنس نیکل برای الکترود های شمع ها استفاده می‌کردند که طول عمری حدود 30 تا 40 هزار کیلومتر داشت اما امروزه با بهره گیری از مواد ایریدیوم و پلاتینیوم و نیز تیتانیوم در بخش الکترود شمع توانسته اند طول عمر مفید شمع ها را تا 160 هزار کیلومتر افزایش دهند که این قضیه یک موفقیت بزرگ در  زمینه تولید شمع به شمار می‌رود.

بازدید شمع موتور:

بهتر است در صورت مشاهده عوامل بالا شمع موتور بازدید شود. گاهی مواقع ممکن است صدمات فیزکی در شمع ایجاد شود. 

شکسته شدن عایق چینی شمع

تغییر اندازه سر شمع

تغییر رنگ عایق چینی

رسوبات انباشته شده در سر شمع

روغن زدن شمع ها (ورود روغن به درون سیلندر، روغن سوزی موتور و تأثیر سوختن آن بر روی شمع است)

 از بین رفتن الکترودهای شمع

فاکتور های مهم در انتخاب شمع موتور:

نوع الکترود مرکزی مثبت :

برای انتخاب شمع می‌بایست به نوع الکترود آن توجه کرد. به طور کلی طراحی الکترود شمع به سه صورت زیر است:

سوزنی

استاندارد (تخت)

V شکل

مدل سوزنی موجب می شود که دقت و قدرت جرقه بیش از مدل های دیگر باشد. از طرفی قیمت مدل شمع سوزنی نیز گران تر از مدل های دیگر است

شما می‌توانید از شمع سوزنی برای هر خودرویی استفاده کنید ولی اگر دفترچه راهنما خودرو شما شمع سوزنی را پیشنهاد کرده باشد شما نمی توانید از شمع های V شکل و یا تخت استفاده کنید.


نوع الکترود منفی:

تخت

پخ خورده (کونیک)

ذوزنقه ای

سوزنی

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

جنس الکترود:

شمع خودرو نیکلی

شمع خودرو پلاتینیومی

شمع خودرو ایریدیومی

شمع خودرو تیتانیومی

در بین شمع های بالا شمع های ایریدیومی و تیتانیومی دارای دوام و طول عمر و نیز مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به بقیه شمع‌ها است هر چند که قیمت بالاتری دارد. شمع های پلاتینیومی نیز از طول عمر خوبی به نسبت شمع های نیکلی برخوردار هستند. اما باید گفت شمع های نیکلی از طول عمر به نسبت پایین تری در مقایسه با شمع های پلاتینیومی ، ایریدیومی و تیتانیومی برخوردار هستند. 

انواع شمع بر اساس طول پایه:

پایه بلند 

پایه کوتاه 

برای تشخیص اینکه شمع خودروی شما پایه کوتاه و یا پایه بلند است می‌بایست به نوع موتور و محل قرار گیری شمع دقت شود. هر گز نمی توان این دو شمع را جایگزین یکدیگر کرد. اگر اندازه پایه کوتاه باشد، ممکن است که جرقه صورت نگیرد. بهترین کار این است که از این جهت نیز پایه شمع اصلی خودرو را مورد بررسی قرار دهید. اما به طور معمول شمع های پایه بلند دارای طول پایه رزوه 26.5 میلیمتر و شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر می‌باشند.

            

تعداد اکترود:

معمولا شمع خودرو ها، از تعداد متفاوتی الکترود ساخته می شوند.

یک الکترودی 

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

نمونه هایی که چند الکترودی هستند ۲ تا ۴ الکترود دارند. این گونه شمع ها برای خودرو های گازسوز یا دوگانه سوز بهتر است.

کد حرارتی:

در واقع رنج حرارتی و یا همان کد حرارتی شمع موتور میزان حرارت ایجاد شده در شمع موتور در آخرین مرحله از عملکرد آن است. این دما باید به اندازه ای پایین باشد تا مانع از احتراق پیش از موعد ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق شود ( حرکت ناقص پیستون) و همچنین این دما باید به اندازه ای بالا باشد تا از ایجاد رسوب در سر الکترود جلوگیری کند. به این رنج دمایی عملکرد حرارتی شمع موتور گفته می شود.

در تصویر زیر اعداد مربوط به کد حرارتی در شمع های موتور ساخته شده توسط شرکت های سازنده بوش آلمان، ان جی کی ژاپن و … مشاهده نمایید.


انتخاب کد حرارتی در تعیین نوع شمع موتور از اهمیت ویژه ای برخودار است تا شمع موتور بتواند بهترین عملکرد را در این بازه دمایی داشته باشد. اگر این بازه دمایی مطلوب نباشد ممکن است خسارت جدی را به همراه داشته باشد. بازه دمایی مطلوب شمع موتور بین 500 درجه سانتی گراد تا 800 درجه سانتی گراد است.

اگر این این رنج دمایی کمتر ار 450 درجه سانتی گراد باشد موجب خام سوزی سوخت و اگر بیشتر از 800 درجه سانتی گراد باشد موجب افزایش دمای بیش از حد موتور می شود و سوختن بیش از موعد سوخت را به همراه دارد.

برای تعیین کد حرارتی شمع موتور بهتر است به دفترچه راهنما خودرو و یا شمع فابریک خودرو مراجعه شود. کد حرارتی بر روی شمع در ج شده است. 

عمر کارکرد شمع:

با توجه به جنس الکترود (تیتانیوم، ایریدیوم، پلاتینیوم، نیکل،...) عمر کارد شمع ها باهم فرق خواهند داشت. ایریدیوم به دلیل خواص فیزکی و مقاومت دمایی بالا دارای عمر بالاتری نسبت به دیگر شمع ها است. 

طول و قطر رزوه شمع:

از دیگر عوامل در تعیین نوع شمع موتور خودرو رزوه آن است، همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید عکس وسط نشان دهنده بسته شدن کامل شمع موتور است.  در صورت بسته شدن ناقص ( عکس چپ ) و بسته شدن بیش از حد ( عکس راست ) به موتور آسیب وارد می شود و ممکن است الکترود شمع ذوب شود.

فاصله دو سر الکترود (گپ) در شمع موتور خودرو:

در برخی از شمع های موتور خودرو فاصله بین دو الکترود قابل تنظیم کردن است و در برخی دیگر این فاصله ثابت است. این فصله که به اصلاح گپ (gap ) نماییده می شود نقش مهمی در تعیین شمع موتور خودرو دارد.

اندازه گپ نیز باید در شمع خودرو استاندارد باشد. اگر این اندازه بیش از حد بلند یا کوتاه باشد اختلالات زیر را موجب می شود:

1. احتراق ناقص

2. ایجاد سر و صدا در موتور

3. افزایش گازهای خروجی از اگزوز

این اندازه، به تناسب نوع موتور به صورت پیش فرض تنظیم شده است.

تعداد سیلندر و نوع موتور خودرو:

برای تعیین تعداد شمع 4 یا 6 عدد می‌بایست به نوع موتور و ظرفیت آن توجه کرد. 

معرفی تولیدکننده:

شرکت بوش (BOSCH) آلمان در سال 1886 توسط رابرت بوش در شهر اشتوتگارت تاسیس گردید. شرکت بوش (BOSCH) به عنوان یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع لوازم صنعتی، ماشین آلات برقی، ابزارات اندازه گیری و همچنین قطعات خودرو به شمار می‌رود. محصولات تولیدی این شرکت شامل انواع لنت ترمز، طیف وسیعی از لوازم الکتریکی و برقی، لوازم سیستم سوخت رسانی، سیستم فرمان و قطعات مصرفی خودرو می‌باشد. کارخانه بوش (BOSCH) آلمان یکی از بزرگترین عرضه کنندگان قطعات اتومبیل بوده و تقریبا با همه خودروسازان جهان در تعامل می‌باشد. مدیریت زنجیره تامین و همچنین به کارگیری افراد مجرب و حضور گسترده در بازار رقابتی قطعات خودرو در دنیا تضمینی بر کیفیت بالای قطعات تولیدی این شرکت بزرگ می‌باشد.

مشاهده ادامه توضیحات
خودروهای سازگار

این محصول با خودروی شما سازگار نیست؟

اگر این کالا با خودروی شما طبق جدول بالا سازگار نیست می توانید با انتخاب خودروی خود از بین سایر محصولات مرتبط کالای منطبق با خودروی خود را انتخاب نمایید.

مشخصات فنی
مشخصات فنی
تولیدکننده بوش (BOSCH)
نوع الکترود سوزنی
جنس الکترود پلاتینیوم
تعداد الکترود یک الکترودی
طول پایه پایه کوتاه
نوع سوخت بنزینی
گروه کالا موتوری، شمع
گپ (فاصله دو الکترود) 1.1 mm
واشر دارد
کد حرارتی 5
نوع الکترود منفی پخ خورده (کونیک)
جنس الکترود منفی نیکل
قطر سوزن 0.6 mm
طول پایه رزوه 19 mm
قطر رزوه 14 mm
سایز مهره 16 mm
عمر جرقه زنی 80000 km
شماره فنی اصلی 0242230557
کشور سازنده آلمان
حمل و نقل
وزن بسته 420.00 گرم
هزینه ارسال مطابق با تعرفه روش حمل
شهر تهران پیک فروشگاه
سایر شهرها
پست پیشتاز
ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
پیگیری سفارش
ثبت نام یادآوری رمز ورود خروج
این محصول در حال حاضر ناموجود است. نشانی ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا محض موجود شدن به شما اطلاع دهیم.