جستجو بر اساس خودرو

  • شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO)
    شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO) شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO) شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO) شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO)

شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO)

تولید کننده دنسو (DENSO)
کد محصول: IK16 5303
موجودی: در انبار (ارسال رایگان)
قیمت کالا 142,500 تومان
حمل رایگان +100 هزار
پرداخت در محل
امکان عودت کالا
تضمین اصالت
سفارشات خاص
توضیحات

معرفی محصول:

برای معرفی شمع  IK16 5303 دنسو (DENSO) باید به این نکات توجه کرد:

1- الکترود مرکزی (مثبت) این شمع سوزنی می باشد الکترود مثبت شمع های سوزنی دارای نوک تیزی هستند که شبیه سوزن می‌باشد که باعث می‌شود جرقه حاصل از شمع دقیق، متمرکز و در عین حال قوی تر از یک شمع معمولی باشد. شمع های سوزنی به دلیل داشتن سطح مقطع کم از جرقه به نسبت قوی تر و در عین حال سریع تری برای افزایش راندمان موتور برخوردار هستند.

2- جنس الکترود مرکزی (مثبت) این شمع  ایریدیوم می باشد شمع های سوزنی ایریدیوم با تکیه بر خواص مواد به کار رفته در آن ها و تکنولوژی صرف شده در ساختشان دارای جرقه قوی تر در راستای سیلندر می‌باشند که امکان انتشار همگن شعله را در محفظه احتراق پدید می‌آورد و باعث بهسوزی در موتور می‌گردد از مزایای این ماده مقاوت بالا در برابر رسوب کربن ، مقاومت حرارتی 3000 درجه سانتی گراد است لذا دارای طول عمر و راندمان بسیار بالا می باشد.

3- تعداد الکترود های منفی این شمع یک الکترود می باشد.

4- شکل فیزیکی الکترود منفی این شمع پخ خورده (کونیک) می باشد امروزه در اکثر شمع ها از سطح مقطع پخ خورده (کونیک) در الکترود منفی استفاده می‌کنند. این ساختار باعث می‌شود قدرت جرقه و نیز سرعت آن افزایش پیدا کند و در نتیجه قدرت موتور و نیز شتاب آن بهبود یابد.

5-جنس الکترود منفی این شمع نیکل می باشد شمع های نیکلی اصولا جزو شمع های قدیمی با تکنولوژی ساخت نه چندان پیشرفته می‌باشند که از مقاومت حرارتی 1000 درجه سانتی گراد برخوردارند. این شمع ها به دلیل مقاومت حرارتی پایین اصولا طول عمر خیلی زیادی ندارند و به مراتب نسبت به شمع های ایریدیومی و پلاتینیومی از طول عمر پایینی برخوردار می‌باشند.

6- طول پایه رزوه این شمع کوتاه می باشد شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر هستند. مقدار طول پایه رزوه به نوع موتور خودرو و طراحی آن بستگی دارد و توسط کارخانه سازنده تعین می‌شود.

7- فاصله دو الکترود منفی و مثبت این شمع 1.1 میلیمتر می باشد این فاصله با توجه به استاندارد و طراحی خودرو توسط کارخانه خودرو ساز تعیین می گردد و بهتر است جهت بهبود عملکرد خودرو این موضوع رعایت گردد.

8- این شمع از نوع سرد می‌باشد که شمع های سرد اصولا در موتورهایی که خیلی گرم کار می‌کنند و دمای متوسط بالایی نسبت به سایر موتور ها دارند، استفاده می‌شود. در این نوع موتورها به دلیل دمای بالای تولید شده در محفظه احتراق باید از شمع هایی استفاده کرد که بتوانند در برابر این حرارت مقاومت کنند که شمع های سرد به دلیل داشتن طول پایه عایق کوتاه و نوع تکنولوژی به کار رفته در ساختمان این شمع ها این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

9- شمع IK16 5303 دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد که شمع ها اصولا دو نوع جرقه یکی معمولی (گسسته) و دیگری لیزری (پیوسته) دارند که این شمع دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد. جرقه شمع های معمولی به صورت گسسته و پی در پی می‌باشد که در مقایسه با شمع های لیزری از قدرت جرقه پایین تری برخوردارند.

10- عمر کارکرد مفید این شمع 48000 کیلومتر می‌باشد.

خودروی مناسب:

شمع سوزنی ایریدیوم پایه کوتاه IK16 5303 دنسو (DENSO) برای خودروهای , تویوتا پرادو پنج در GX , تویوتا پرادو سه در GX , تویوتا کرولا GLI , تویوتا کرولا XLI , سوزوکی گرند ویتارا , کیا اپیروس , کیا اسپورتیج , کیا سورنتو , نیسان تیانا 250XL , نیسان تیانا 250XV , نیسان رونیز , نیسان ماکسیما اتوماتیک , نیسان ماکسیما دستی , هیوندای آزرا فول , هیوندای آزرا نیمه فول , هیوندای آوانته , هیوندای توسان IX35 , هیوندای سانتافه , هیوندای سوناتا NF , هیوندای کوپه , هیوندای وراکروز IX55 , هیوندای ورنا 1600 , هیوندای ورنا 1500 مناسب می‌باشد

نحوه انتخاب شمع:

مقدمه:

در موتور های احتراق داخلی این شمع موتور است که با ایجاد جرقه در زمان مناسب در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. اما وقتی شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد، و به بر اساس زمان تعیین شده نتواند جرقه بزند حرکت پیستون به طور ناقص انجام می شود و در نتیجه بازده موتور به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.

چرا باید شمع موتور تعویض شود و زمان تعویض آن چه موقع است؟

بدون شک شمع موتور خودرو باید بر اساس جدول زمان بندی، اشاره شده در دفترچه راهنما خودرو تعویض شود. علائم زیر به شما برای تشخیص زمان صحیح برای تعویض شمع کمک خواهد کرد:

استارت بد خودرو

کاهش شتاب

افزایش مصرف سوخت

افزایش گاز های آلاینده خروجی از اگزوز 

کاهش چشمگیر عملکرد موتور

تک کار کردن موتور

زمان تعویض شمع:

اصولا زمان تعویض شمع رابطه مستقیم با جنس الکترود های مثبت و منفی شمع دارد در گذشته از جنس نیکل برای الکترود های شمع ها استفاده می‌کردند که طول عمری حدود 30 تا 40 هزار کیلومتر داشت اما امروزه با بهره گیری از مواد ایریدیوم و پلاتینیوم و نیز تیتانیوم در بخش الکترود شمع توانسته اند طول عمر مفید شمع ها را تا 160 هزار کیلومتر افزایش دهند که این قضیه یک موفقیت بزرگ در  زمینه تولید شمع به شمار می‌رود.

بازدید شمع موتور:

بهتر است در صورت مشاهده عوامل بالا شمع موتور بازدید شود. گاهی مواقع ممکن است صدمات فیزکی در شمع ایجاد شود. 

شکسته شدن عایق چینی شمع

تغییر اندازه سر شمع

تغییر رنگ عایق چینی

رسوبات انباشته شده در سر شمع

روغن زدن شمع ها (ورود روغن به درون سیلندر، روغن سوزی موتور و تأثیر سوختن آن بر روی شمع است)

 از بین رفتن الکترودهای شمع

فاکتور های مهم در انتخاب شمع موتور:

نوع الکترود مرکزی مثبت :

برای انتخاب شمع می‌بایست به نوع الکترود آن توجه کرد. به طور کلی طراحی الکترود شمع به سه صورت زیر است:

سوزنی

استاندارد (تخت)

V شکل

مدل سوزنی موجب می شود که دقت و قدرت جرقه بیش از مدل های دیگر باشد. از طرفی قیمت مدل شمع سوزنی نیز گران تر از مدل های دیگر است

شما می‌توانید از شمع سوزنی برای هر خودرویی استفاده کنید ولی اگر دفترچه راهنما خودرو شما شمع سوزنی را پیشنهاد کرده باشد شما نمی توانید از شمع های V شکل و یا تخت استفاده کنید.


نوع الکترود منفی:

تخت

پخ خورده (کونیک)

ذوزنقه ای

سوزنی

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

جنس الکترود:

شمع خودرو نیکلی

شمع خودرو پلاتینیومی

شمع خودرو ایریدیومی

شمع خودرو تیتانیومی

در بین شمع های بالا شمع های ایریدیومی و تیتانیومی دارای دوام و طول عمر و نیز مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به بقیه شمع‌ها است هر چند که قیمت بالاتری دارد. شمع های پلاتینیومی نیز از طول عمر خوبی به نسبت شمع های نیکلی برخوردار هستند. اما باید گفت شمع های نیکلی از طول عمر به نسبت پایین تری در مقایسه با شمع های پلاتینیومی ، ایریدیومی و تیتانیومی برخوردار هستند. 

انواع شمع بر اساس طول پایه:

پایه بلند 

پایه کوتاه 

برای تشخیص اینکه شمع خودروی شما پایه کوتاه و یا پایه بلند است می‌بایست به نوع موتور و محل قرار گیری شمع دقت شود. هر گز نمی توان این دو شمع را جایگزین یکدیگر کرد. اگر اندازه پایه کوتاه باشد، ممکن است که جرقه صورت نگیرد. بهترین کار این است که از این جهت نیز پایه شمع اصلی خودرو را مورد بررسی قرار دهید. اما به طور معمول شمع های پایه بلند دارای طول پایه رزوه 26.5 میلیمتر و شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر می‌باشند.

            

تعداد اکترود:

معمولا شمع خودرو ها، از تعداد متفاوتی الکترود ساخته می شوند.

یک الکترودی 

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

نمونه هایی که چند الکترودی هستند ۲ تا ۴ الکترود دارند. این گونه شمع ها برای خودرو های گازسوز یا دوگانه سوز بهتر است.

کد حرارتی:

در واقع رنج حرارتی و یا همان کد حرارتی شمع موتور میزان حرارت ایجاد شده در شمع موتور در آخرین مرحله از عملکرد آن است. این دما باید به اندازه ای پایین باشد تا مانع از احتراق پیش از موعد ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق شود ( حرکت ناقص پیستون) و همچنین این دما باید به اندازه ای بالا باشد تا از ایجاد رسوب در سر الکترود جلوگیری کند. به این رنج دمایی عملکرد حرارتی شمع موتور گفته می شود.

در تصویر زیر اعداد مربوط به کد حرارتی در شمع های موتور ساخته شده توسط شرکت های سازنده بوش آلمان، ان جی کی ژاپن و … مشاهده نمایید.


انتخاب کد حرارتی در تعیین نوع شمع موتور از اهمیت ویژه ای برخودار است تا شمع موتور بتواند بهترین عملکرد را در این بازه دمایی داشته باشد. اگر این بازه دمایی مطلوب نباشد ممکن است خسارت جدی را به همراه داشته باشد. بازه دمایی مطلوب شمع موتور بین 500 درجه سانتی گراد تا 800 درجه سانتی گراد است.

اگر این این رنج دمایی کمتر ار 450 درجه سانتی گراد باشد موجب خام سوزی سوخت و اگر بیشتر از 800 درجه سانتی گراد باشد موجب افزایش دمای بیش از حد موتور می شود و سوختن بیش از موعد سوخت را به همراه دارد.

برای تعیین کد حرارتی شمع موتور بهتر است به دفترچه راهنما خودرو و یا شمع فابریک خودرو مراجعه شود. کد حرارتی بر روی شمع در ج شده است. 

عمر کارکرد شمع:

با توجه به جنس الکترود (تیتانیوم، ایریدیوم، پلاتینیوم، نیکل،...) عمر کارد شمع ها باهم فرق خواهند داشت. ایریدیوم به دلیل خواص فیزکی و مقاومت دمایی بالا دارای عمر بالاتری نسبت به دیگر شمع ها است. 

طول و قطر رزوه شمع:

از دیگر عوامل در تعیین نوع شمع موتور خودرو رزوه آن است، همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید عکس وسط نشان دهنده بسته شدن کامل شمع موتور است.  در صورت بسته شدن ناقص ( عکس چپ ) و بسته شدن بیش از حد ( عکس راست ) به موتور آسیب وارد می شود و ممکن است الکترود شمع ذوب شود.

فاصله دو سر الکترود (گپ) در شمع موتور خودرو:

در برخی از شمع های موتور خودرو فاصله بین دو الکترود قابل تنظیم کردن است و در برخی دیگر این فاصله ثابت است. این فصله که به اصلاح گپ (gap ) نماییده می شود نقش مهمی در تعیین شمع موتور خودرو دارد.

اندازه گپ نیز باید در شمع خودرو استاندارد باشد. اگر این اندازه بیش از حد بلند یا کوتاه باشد اختلالات زیر را موجب می شود:

1. احتراق ناقص

2. ایجاد سر و صدا در موتور

3. افزایش گازهای خروجی از اگزوز

این اندازه، به تناسب نوع موتور به صورت پیش فرض تنظیم شده است.

تعداد سیلندر و نوع موتور خودرو:

برای تعیین تعداد شمع 4 یا 6 عدد می‌بایست به نوع موتور و ظرفیت آن توجه کرد. 

معرفی تولید کننده:

دنسو شرکت خودروسازی ژاپنی است، که در زمینه تولید و عرضه انواع قطعات خودروها، کامیونها و ماشین‌آلات سنگین فعالیت دارد.

این شرکت در سال ۱۹۴۹ تحت نام نیپون دنسو تأسیس شد و در سال ۱۹۹۶ به‌فرم کنونی، تغییر نام داد. شرکت دنسو یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه تویوتا به‌شمار می‌آید. شهرت آن در کشورهای توسعه‌یافته، اغلب به‌دلیل خلق بارکدهای دوبعدی کیو آر کد می‌باشد.

شرکت دنسو به عنوان یک تولید کننده جهانی در تولید قطعات خودرو در حال گسترش فعالت های خود در اکثر نقاط جهان است. این شرکت علاوه بر تولید انواع شمع خودرو محصولاتی مانند: فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر کابین، دینام، تیغه برف پاک کن، کمپرسور، سنسور اکسیژن و ... در سبد تولیدات خود دارد که البته بیشنر این محصولات فقط در خود ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. 

مشاهده ادامه توضیحات
خودروهای سازگار

این محصول با خودروی شما سازگار نیست؟

اگر این کالا با خودروی شما طبق جدول بالا سازگار نیست می توانید با انتخاب خودروی خود از بین سایر محصولات مرتبط کالای منطبق با خودروی خود را انتخاب نمایید.

مشخصات فنی
مشخصات فنی
تولیدکننده دنسو (DENSO)
نوع الکترود سوزنی
جنس الکترود ایریدیوم
تعداد الکترود یک الکترودی
طول پایه پایه کوتاه
نوع سوخت بنزینی
گروه کالا شمع
گپ (فاصله دو الکترود) 1.1
واشر دارد
کد حرارتی 5
نوع الکترود منفی پخ خورده (کونیک)
جنس الکترود منفی نیکل
قطر سوزن 0.4 mm
طول پایه رزوه 19 mm
قطر رزوه 14 mm
سایز مهره 16 mm
عمر جرقه زنی 48000 km
کشور سازنده ژاپن
حمل و نقل
وزن بسته 210.00 گرم
هزینه ارسال کل کشور رایگان می‌باشد
شهر تهران پیک فروشگاه
سایر شهرها
پست پیشتاز
ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
پیگیری سفارش
ثبت نام یادآوری رمز ورود خروج
این محصول در حال حاضر ناموجود است. نشانی ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا محض موجود شدن به شما اطلاع دهیم.