جستجو بر اساس خودرو

  • شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO)
    شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO) شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO)

شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO)

تولید کننده دنسو (DENSO)
کد محصول: PK20TT 4504
موجودی: در انبار
قیمت کالا 81,000 تومان
حمل رایگان +100 هزار
پرداخت در محل
امکان عودت کالا
تضمین اصالت
سفارشات خاص
توضیحات

معرفی محصول:

برای معرفی شمع  PK20TT 4504 دنسو (DENSO) باید به این نکات توجه کرد:

1- الکترود مرکزی (مثبت) این شمع سوزنی می باشد الکترود مثبت شمع های سوزنی دارای نوک تیزی هستند که شبیه سوزن می‌باشد که باعث می‌شود جرقه حاصل از شمع دقیق، متمرکز و در عین حال قوی تر از یک شمع معمولی باشد. شمع های سوزنی به دلیل داشتن سطح مقطع کم از جرقه به نسبت قوی تر و در عین حال سریع تری برای افزایش راندمان موتور برخوردار هستند.

2- جنس الکترود مرکزی (مثبت) این شمع  پلاتینیوم می باشد جنس آلیاژ این گونه از شمع ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود 2500 درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع ها اتفاق نیافتد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند. این مدل از شمع ها از مقاومت حرارتی کم تری نسبت به شمع های ایریدیومی برخوردار هستند اما در مجموع جزو شمع های با طول عمر بالا محسوب می‌شوند.

3- تعداد الکترود های منفی این شمع یک الکترود می باشد .

4- شکل فیزیکی الکترود منفی این شمع سوزنی می باشد الکترود مثبت شمع های سوزنی دارای نوک تیزی هستند که شبیه سوزن می‌باشد که باعث می‌شود جرقه حاصل از شمع دقیق، متمرکز و در عین حال قوی تر از یک شمع معمولی باشد. شمع های سوزنی به دلیل داشتن سطح مقطع کم از جرقه به نسبت قوی تر و در عین حال سریع تری برای افزایش راندمان موتور برخوردار هستند.

5-جنس الکترود منفی این شمع تیتانیوم می باشد شمع های تیتانیومی نوع پیشرفته شمع خودرو به شمار می‌رود که از مقاومت حرارتی و طول عمر بسیار بالایی برخوردار می‌باشند. افزایش کیفیت جرقه در شمع های تیتانیومی باعث شده است که مصرف سوخت خودرو به طور چشم گیری کاهش یابد و باعث بهبود سرعت و شتاب خودرو گردد.

6- طول پایه رزوه این شمع کوتاه می باشد شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر هستند. مقدار طول پایه رزوه به نوع موتور خودرو و طراحی آن بستگی دارد و توسط کارخانه سازنده تعین می‌شود.

7- فاصله دو الکترود منفی و مثبت این شمع 1 میلیمتر می باشد این فاصله با توجه به استاندارد و طراحی خودرو توسط کارخانه خودرو ساز تعیین می گردد و بهتر است جهت بهبود عملکرد خودرو این موضوع رعایت گردد.

8- این شمع از نوع گرم می‌باشد که شمع های گرم دارای طول پایه عایق بیشتری نسبت به شمع های سرد هستند به همین منظور فرآیند انتقال حرارت در این نوع شمع ها کم تر انجام می‌شود. شمع های گرم با توجه به ویژگی های موتور خودرو و پیشنهاد کارخانه خودروساز مورد استفاده قرار می‌گیرند.

9- شمع PK20TT 4504 دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد که شمع ها اصولا دو نوع جرقه یکی معمولی (گسسته) و دیگری لیزری (پیوسته) دارند که این شمع دارای جرقه از نوع معمولی می‌باشد. جرقه شمع های معمولی به صورت گسسته و پی در پی می‌باشد که در مقایسه با شمع های لیزری از قدرت جرقه پایین تری برخوردارند.

10- عمر کارکرد مفید این شمع 48000 کیلومتر می‌باشد.

خودروی مناسب:

شمع سوزنی پلاتینیوم پایه کوتاه PK20TT 4504 دنسو (DENSO) برای خودروهای , ام وی ام 315 صندوقدار , ام وی ام 315 هاچ بک , ام وی ام 530 , ام وی ام X33 , آریسان , دنا , سریر , سمند , سمند EF7 , سمند LX , سمند SE بهینه , سورن  NEW ELX , سورن ELX , سورن TURBO , پژو 206 SD-V20 , پژو 206 تیپ2 , پژو 206 تیپ3 , پژو 405 2000-GLX , پژو 405 GLI , پژو 405 GLX-بنزینی , پژو 405 GLX-گازسوز , پژو پارس , پژو پارس ELX , پژو پارس سال , تویوتا کمری GL , تویوتا کمری GLX , تویوتا کمری GRANDE , تویوتا کمری SE , تویوتا لندکروزر GX , تویوتا لندکروزر VX , رنو ال90 E1 , رنو ال90 E2 , رنو ال90 پیکاپ , رنو ال90 تندر پارس , رنو ال90 گیربکس اتوماتیک , رنو ساندرو استپ وی , رنو ساندرو , رنو مگان 1600CC , رنو مگان 2000CC , سانگ یانگ موسو , پراید 111 , پراید 131 , پراید 132 , پراید 141 , پراید 151 , پراید SABA , پراید نسیم , زانتیا SX-2000 , زانتیا 1800 , فولکس واگن گل , لکسوس GS 430 , لیفان 520 , لیفان 620 1600 , لیفان 620 1800 , لیفان 520i , لیفان X50 و تیبا یورو 2 مناسب می‌باشد.

نحوه انتخاب شمع:

مقدمه:

در موتور های احتراق داخلی این شمع موتور است که با ایجاد جرقه در زمان مناسب در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. اما وقتی شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد، و به بر اساس زمان تعیین شده نتواند جرقه بزند حرکت پیستون به طور ناقص انجام می شود و در نتیجه بازده موتور به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.

چرا باید شمع موتور تعویض شود و زمان تعویض آن چه موقع است؟

بدون شک شمع موتور خودرو باید بر اساس جدول زمان بندی، اشاره شده در دفترچه راهنما خودرو تعویض شود. علائم زیر به شما برای تشخیص زمان صحیح برای تعویض شمع کمک خواهد کرد:

استارت بد خودرو

کاهش شتاب

افزایش مصرف سوخت

افزایش گاز های آلاینده خروجی از اگزوز 

کاهش چشمگیر عملکرد موتور

تک کار کردن موتور

زمان تعویض شمع:

اصولا زمان تعویض شمع رابطه مستقیم با جنس الکترود های مثبت و منفی شمع دارد در گذشته از جنس نیکل برای الکترود های شمع ها استفاده می‌کردند که طول عمری حدود 30 تا 40 هزار کیلومتر داشت اما امروزه با بهره گیری از مواد ایریدیوم و پلاتینیوم و نیز تیتانیوم در بخش الکترود شمع توانسته اند طول عمر مفید شمع ها را تا 160 هزار کیلومتر افزایش دهند که این قضیه یک موفقیت بزرگ در  زمینه تولید شمع به شمار می‌رود.

بازدید شمع موتور:

بهتر است در صورت مشاهده عوامل بالا شمع موتور بازدید شود. گاهی مواقع ممکن است صدمات فیزکی در شمع ایجاد شود. 

شکسته شدن عایق چینی شمع

تغییر اندازه سر شمع

تغییر رنگ عایق چینی

رسوبات انباشته شده در سر شمع

روغن زدن شمع ها (ورود روغن به درون سیلندر، روغن سوزی موتور و تأثیر سوختن آن بر روی شمع است)

 از بین رفتن الکترودهای شمع

فاکتور های مهم در انتخاب شمع موتور:

نوع الکترود مرکزی مثبت :

برای انتخاب شمع می‌بایست به نوع الکترود آن توجه کرد. به طور کلی طراحی الکترود شمع به سه صورت زیر است:

سوزنی

استاندارد (تخت)

V شکل

مدل سوزنی موجب می شود که دقت و قدرت جرقه بیش از مدل های دیگر باشد. از طرفی قیمت مدل شمع سوزنی نیز گران تر از مدل های دیگر است

شما می‌توانید از شمع سوزنی برای هر خودرویی استفاده کنید ولی اگر دفترچه راهنما خودرو شما شمع سوزنی را پیشنهاد کرده باشد شما نمی توانید از شمع های V شکل و یا تخت استفاده کنید.


نوع الکترود منفی:

تخت

پخ خورده (کونیک)

ذوزنقه ای

سوزنی

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

جنس الکترود:

شمع خودرو نیکلی

شمع خودرو پلاتینیومی

شمع خودرو ایریدیومی

شمع خودرو تیتانیومی

در بین شمع های بالا شمع های ایریدیومی و تیتانیومی دارای دوام و طول عمر و نیز مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به بقیه شمع‌ها است هر چند که قیمت بالاتری دارد. شمع های پلاتینیومی نیز از طول عمر خوبی به نسبت شمع های نیکلی برخوردار هستند. اما باید گفت شمع های نیکلی از طول عمر به نسبت پایین تری در مقایسه با شمع های پلاتینیومی ، ایریدیومی و تیتانیومی برخوردار هستند. 

انواع شمع بر اساس طول پایه:

پایه بلند 

پایه کوتاه 

برای تشخیص اینکه شمع خودروی شما پایه کوتاه و یا پایه بلند است می‌بایست به نوع موتور و محل قرار گیری شمع دقت شود. هر گز نمی توان این دو شمع را جایگزین یکدیگر کرد. اگر اندازه پایه کوتاه باشد، ممکن است که جرقه صورت نگیرد. بهترین کار این است که از این جهت نیز پایه شمع اصلی خودرو را مورد بررسی قرار دهید. اما به طور معمول شمع های پایه بلند دارای طول پایه رزوه 26.5 میلیمتر و شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر می‌باشند.

            

تعداد اکترود:

معمولا شمع خودرو ها، از تعداد متفاوتی الکترود ساخته می شوند.

یک الکترودی 

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

نمونه هایی که چند الکترودی هستند ۲ تا ۴ الکترود دارند. این گونه شمع ها برای خودرو های گازسوز یا دوگانه سوز بهتر است.

کد حرارتی:

در واقع رنج حرارتی و یا همان کد حرارتی شمع موتور میزان حرارت ایجاد شده در شمع موتور در آخرین مرحله از عملکرد آن است. این دما باید به اندازه ای پایین باشد تا مانع از احتراق پیش از موعد ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق شود ( حرکت ناقص پیستون) و همچنین این دما باید به اندازه ای بالا باشد تا از ایجاد رسوب در سر الکترود جلوگیری کند. به این رنج دمایی عملکرد حرارتی شمع موتور گفته می شود.

در تصویر زیر اعداد مربوط به کد حرارتی در شمع های موتور ساخته شده توسط شرکت های سازنده بوش آلمان، ان جی کی ژاپن و … مشاهده نمایید.


انتخاب کد حرارتی در تعیین نوع شمع موتور از اهمیت ویژه ای برخودار است تا شمع موتور بتواند بهترین عملکرد را در این بازه دمایی داشته باشد. اگر این بازه دمایی مطلوب نباشد ممکن است خسارت جدی را به همراه داشته باشد. بازه دمایی مطلوب شمع موتور بین 500 درجه سانتی گراد تا 800 درجه سانتی گراد است.

اگر این این رنج دمایی کمتر ار 450 درجه سانتی گراد باشد موجب خام سوزی سوخت و اگر بیشتر از 800 درجه سانتی گراد باشد موجب افزایش دمای بیش از حد موتور می شود و سوختن بیش از موعد سوخت را به همراه دارد.

برای تعیین کد حرارتی شمع موتور بهتر است به دفترچه راهنما خودرو و یا شمع فابریک خودرو مراجعه شود. کد حرارتی بر روی شمع در ج شده است. 

عمر کارکرد شمع:

با توجه به جنس الکترود (تیتانیوم، ایریدیوم، پلاتینیوم، نیکل،...) عمر کارد شمع ها باهم فرق خواهند داشت. ایریدیوم به دلیل خواص فیزکی و مقاومت دمایی بالا دارای عمر بالاتری نسبت به دیگر شمع ها است. 

طول و قطر رزوه شمع:

از دیگر عوامل در تعیین نوع شمع موتور خودرو رزوه آن است، همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید عکس وسط نشان دهنده بسته شدن کامل شمع موتور است.  در صورت بسته شدن ناقص ( عکس چپ ) و بسته شدن بیش از حد ( عکس راست ) به موتور آسیب وارد می شود و ممکن است الکترود شمع ذوب شود.

فاصله دو سر الکترود (گپ) در شمع موتور خودرو:

در برخی از شمع های موتور خودرو فاصله بین دو الکترود قابل تنظیم کردن است و در برخی دیگر این فاصله ثابت است. این فصله که به اصلاح گپ (gap ) نماییده می شود نقش مهمی در تعیین شمع موتور خودرو دارد.

اندازه گپ نیز باید در شمع خودرو استاندارد باشد. اگر این اندازه بیش از حد بلند یا کوتاه باشد اختلالات زیر را موجب می شود:

1. احتراق ناقص

2. ایجاد سر و صدا در موتور

3. افزایش گازهای خروجی از اگزوز

این اندازه، به تناسب نوع موتور به صورت پیش فرض تنظیم شده است.

تعداد سیلندر و نوع موتور خودرو:

برای تعیین تعداد شمع 4 یا 6 عدد می‌بایست به نوع موتور و ظرفیت آن توجه کرد. 

معرفی تولید کننده:

دنسو شرکت خودروسازی ژاپنی است، که در زمینه تولید و عرضه انواع قطعات خودروها، کامیونها و ماشین‌آلات سنگین فعالیت دارد.

این شرکت در سال ۱۹۴۹ تحت نام نیپون دنسو تأسیس شد و در سال ۱۹۹۶ به‌فرم کنونی، تغییر نام داد. شرکت دنسو یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گروه تویوتا به‌شمار می‌آید. شهرت آن در کشورهای توسعه‌یافته، اغلب به‌دلیل خلق بارکدهای دوبعدی کیو آر کد می‌باشد.

شرکت دنسو به عنوان یک تولید کننده جهانی در تولید قطعات خودرو در حال گسترش فعالت های خود در اکثر نقاط جهان است. این شرکت علاوه بر تولید انواع شمع خودرو محصولاتی مانند: فیلتر هوا، فیلتر روغن، فیلتر کابین، دینام، تیغه برف پاک کن، کمپرسور، سنسور اکسیژن و ... در سبد تولیدات خود دارد که البته بیشنر این محصولات فقط در خود ژاپن مورد استفاده قرار می گیرد. 

مشاهده ادامه توضیحات
خودروهای سازگار

این محصول با خودروی شما سازگار نیست؟

اگر این کالا با خودروی شما طبق جدول بالا سازگار نیست می توانید با انتخاب خودروی خود از بین سایر محصولات مرتبط کالای منطبق با خودروی خود را انتخاب نمایید.

مشخصات فنی
مشخصات فنی
تولیدکننده دنسو (DENSO)
نوع الکترود سوزنی
جنس الکترود پلاتینیوم
تعداد الکترود یک الکترودی
طول پایه پایه کوتاه
نوع سوخت بنزینی
گروه کالا شمع
گپ (فاصله دو الکترود) 1
واشر دارد
کد حرارتی 6
نوع الکترود منفی سوزنی
جنس الکترود منفی تیتانیوم
قطر سوزن 1.1 mm
طول پایه رزوه 19 mm
قطر رزوه 14 mm
سایز مهره 16 mm
عمر جرقه زنی 48000 km
کشور سازنده ژاپن
حمل و نقل
وزن بسته 210.00 گرم
هزینه ارسال کل کشور رایگان می‌باشد
شهر تهران پیک فروشگاه
سایر شهرها
پست پیشتاز
ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
پیگیری سفارش
ثبت نام یادآوری رمز ورود خروج
این محصول در حال حاضر ناموجود است. نشانی ایمیل خود را در زیر وارد کنید تا محض موجود شدن به شما اطلاع دهیم.