جستجو بر اساس خودرو

  • شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK)
    شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK)

شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK)

تولید کننده ان جی کی (NGK)
کد محصول: PLFR5A-11/6240
موجودی: در انبار (ارسال رایگان)
قیمت کالا 157,000 تومان
حمل رایگان +100 هزار
پرداخت در محل
امکان عودت کالا
تضمین اصالت
سفارشات خاص
توضیحات

معرفی محصول:

برای معرفی شمع  PLFR5A-11/6240 ان جی کی (NGK) باید به این نکات توجه کرد:

1- الکترود مرکزی (مثبت) این شمع سوزنی می باشد الکترود مثبت شمع های سوزنی دارای نوک تیزی هستند که شبیه سوزن می‌باشد که باعث می‌شود جرقه حاصل از شمع دقیق، متمرکز و در عین حال قوی تر از یک شمع معمولی باشد. شمع های سوزنی به دلیل داشتن سطح مقطع کم از جرقه به نسبت قوی تر و در عین حال سریع تری برای افزایش راندمان موتور برخوردار هستند.

2- جنس الکترود مرکزی (مثبت) این شمع  پلاتینیوم می باشد جنس آلیاژ این گونه از شمع ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود 2500 درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع ها اتفاق نیافتد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند. این مدل از شمع ها از مقاومت حرارتی کم تری نسبت به شمع های ایریدیومی برخوردار هستند اما در مجموع جزو شمع های با طول عمر بالا محسوب می‌شوند.

3- تعداد الکترود های منفی این شمع یک الکترود می باشد .

4- شکل فیزیکی الکترود منفی این شمع تخت می باشد شمع های تخت جزو قدیمی ترین شمع ها در موتور خودرو میباشد. الکترود منفی این شمع ها دارای سطح مقطعی ساده و تخت است و از قدرت جرقه پایین تری نسبت به شمع های سوزنی و V شکل برخوردار هستند. بالا بودن سطح مقطع در این نوع الکترود ها باعث می‌شود جرقه شمع در داخل موتور از کیفیت پایین تری برخوردار باشد که این مورد در شتاب و سرعت خروجی موتور تاثیرگذار هست.

5-جنس الکترود منفی این شمع پلاتینیوم می باشد جنس آلیاژ این گونه از شمع ها از فلز پلاتینیوم ساخته شده است که مقاومت حرارتی در حدود 2500 درجه سانتیگراد دارند. مقاومت حرارتی بالا باعث می شود در دمای زیاد و دور موتور بالا افت ولتاژ جرقه در سر شمع ها اتفاق نیافتد و کیفیت جرقه ثابت باقی بماند. این مدل از شمع ها از مقاومت حرارتی کم تری نسبت به شمع های ایریدیومی برخوردار هستند اما در مجموع جزو شمع های با طول عمر بالا محسوب می‌شوند.

6- طول پایه رزوه این شمع بلند می باشد شمع های پایه بلند دارای طول پایه رزوه 26.5 میلیمتر هستند. مقدار طول پایه رزوه به نوع موتور خودرو و طراحی آن بستگی دارد و توسط کارخانه سازنده تعین می‌شود.

7- فاصله دو الکترود منفی و مثبت این شمع 1.1 میلیمتر می باشد این فاصله با توجه به استاندارد و طراحی خودرو توسط کارخانه خودرو ساز تعیین می گردد و بهتر است جهت بهبود عملکرد خودرو این موضوع رعایت گردد.

8- این شمع از نوع سرد می‌باشد که شمع های سرد اصولا در موتورهایی که خیلی گرم کار می‌کنند و دمای متوسط بالایی نسبت به سایر موتور ها دارند، استفاده می‌شود. در این نوع موتورها به دلیل دمای بالای تولید شده در محفظه احتراق باید از شمع هایی استفاده کرد که بتوانند در برابر این حرارت مقاومت کنند که شمع های سرد به دلیل داشتن طول پایه عایق کوتاه و نوع تکنولوژی به کار رفته در ساختمان این شمع ها این کار را به خوبی انجام می‌دهند.

9- شمع PLFR5A-11/6240 دارای جرقه از نوع لیزری می‌باشد که شمع ها اصولا دو نوع جرقه یکی معمولی (گسسته) و دیگری لیزری (پیوسته) دارند که این شمع دارای جرقه از نوع لیزری می‌باشد. جرقه شمع های لیزری به صورت پیوسته می‌باشد که در مقایسه با شمع های معمولی از قدرت جرقه بالاتری برخوردارند. شمع های لیزری نوع پیشرفته و به روز شمع خودرو محسوب می‌شود که دارای قدرت جرقه به مراتب بالاتر و نیز سرعت اشتعال بهتر در موتور می‌گردد. شمع های لیزری در مقایسه با شمع های معمولی از کیفیت جرقه بالاتر و تکنولوژی ساخت پیشرفته تری برخوردار هستند. ویژگی منحصر به فرد شمع های لیزری پیوسته بودن نوع جرقه میباشد که باعث بهبود اشتعال در داخل محفظه احتراق شده و سرعت و شتاب خودرو را به طور چشم گیری افزایش دهد.

10- عمر کارکرد مفید این شمع 145000 کیلومتر می‌باشد.

خودروی مناسب:

شمع سوزنی پلاتینیوم لیزری پایه بلند PLFR5A-11 6240 ان جی کی (NGK) برای خودروهای , تویوتا اف جی کروزر , تویوتا پرادو پنج در TX , تویوتا پرادو پنج در VX , تویوتا پرادو پنج در VXL , تویوتا راوفور تیپ G , تویوتا راوفور تیپ X , تویوتا کمری GL , تویوتا کمری GLX , تویوتا کمری SE , تویوتا لندکروزر GX , کیا اپتیما , کیا اسپورتیج , کیا سراتو 2000 کوپه اتوماتیک , کیا سراتو 2000 کوپه اتوماتیک مونتاژ , کیا موهاوی , لکسوس ES 250 , هیوندای توسان IX35 , هیوندای سانتافه , هیوندای سوناتا NF , هیوندای سوناتا LF , هیوندای سوناتا YF مناسب می‌باشد.

نحوه انتخاب شمع:

مقدمه:

در موتور های احتراق داخلی این شمع موتور است که با ایجاد جرقه در زمان مناسب در محفظه احتراق باعث سوختن ترکیب بنزین و هوا شده و منجر به حرکت پیستون رو به پایین می شود تا این چرخه به طور مداوم تکرار شود. اما وقتی شمع موتور به خوبی کار خود را انجام ندهد، و به بر اساس زمان تعیین شده نتواند جرقه بزند حرکت پیستون به طور ناقص انجام می شود و در نتیجه بازده موتور به طور قابل توجه ای کاهش می یابد.

چرا باید شمع موتور تعویض شود و زمان تعویض آن چه موقع است؟

بدون شک شمع موتور خودرو باید بر اساس جدول زمان بندی، اشاره شده در دفترچه راهنما خودرو تعویض شود. علائم زیر به شما برای تشخیص زمان صحیح برای تعویض شمع کمک خواهد کرد:

استارت بد خودرو

کاهش شتاب

افزایش مصرف سوخت

افزایش گاز های آلاینده خروجی از اگزوز 

کاهش چشمگیر عملکرد موتور

تک کار کردن موتور

زمان تعویض شمع:

اصولا زمان تعویض شمع رابطه مستقیم با جنس الکترود های مثبت و منفی شمع دارد در گذشته از جنس نیکل برای الکترود های شمع ها استفاده می‌کردند که طول عمری حدود 30 تا 40 هزار کیلومتر داشت اما امروزه با بهره گیری از مواد ایریدیوم و پلاتینیوم و نیز تیتانیوم در بخش الکترود شمع توانسته اند طول عمر مفید شمع ها را تا 160 هزار کیلومتر افزایش دهند که این قضیه یک موفقیت بزرگ در  زمینه تولید شمع به شمار می‌رود.

بازدید شمع موتور:

بهتر است در صورت مشاهده عوامل بالا شمع موتور بازدید شود. گاهی مواقع ممکن است صدمات فیزکی در شمع ایجاد شود. 

شکسته شدن عایق چینی شمع

تغییر اندازه سر شمع

تغییر رنگ عایق چینی

رسوبات انباشته شده در سر شمع

روغن زدن شمع ها (ورود روغن به درون سیلندر، روغن سوزی موتور و تأثیر سوختن آن بر روی شمع است)

 از بین رفتن الکترودهای شمع

فاکتور های مهم در انتخاب شمع موتور:

تولید کننده:

یکی از فاکتور های مهم و تعیین کننده در انتخاب شمع انتخاب برند تولید کننده شمع است. با توجه به گستردگی انواع شمع پیشنهاد ما به شما استفاده از شمع های اصلی و معبتر است. BOSCH, DENSO, NGK از جمله برند های معتبر در تولید شمع برای بیشتر خودرها است. باید به این نکته توجه کرد که شرکت تویوتا و هیوندای از شمع های ذکر شده برای خودروهای خود البته با بسته بندی تویوتا و یا هویندای استفاده میکند.

نوع الکترود مرکزی مثبت :

برای انتخاب شمع می‌بایست به نوع الکترود آن توجه کرد. به طور کلی طراحی الکترود شمع به سه صورت زیر است:

سوزنی

استاندارد (تخت)

V شکل

مدل سوزنی موجب می شود که دقت و قدرت جرقه بیش از مدل های دیگر باشد. از طرفی قیمت مدل شمع سوزنی نیز گران تر از مدل های دیگر است

شما می‌توانید از شمع سوزنی برای هر خودرویی استفاده کنید ولی اگر دفترچه راهنما خودرو شما شمع سوزنی را پیشنهاد کرده باشد شما نمی توانید از شمع های V شکل و یا تخت استفاده کنید.


نوع الکترود منفی:

تخت

پخ خورده (کونیک)

ذوزنقه ای

سوزنی

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

جنس الکترود:

شمع خودرو نیکلی

شمع خودرو پلاتینیومی

شمع خودرو ایریدیومی

شمع خودرو تیتانیومی

در بین شمع های بالا شمع های ایریدیومی و تیتانیومی دارای دوام و طول عمر و نیز مقاومت حرارتی بالاتری نسبت به بقیه شمع‌ها است هر چند که قیمت بالاتری دارد. شمع های پلاتینیومی نیز از طول عمر خوبی به نسبت شمع های نیکلی برخوردار هستند. اما باید گفت شمع های نیکلی از طول عمر به نسبت پایین تری در مقایسه با شمع های پلاتینیومی ، ایریدیومی و تیتانیومی برخوردار هستند. 

انواع شمع بر اساس طول پایه:

پایه بلند 

پایه کوتاه 

برای تشخیص اینکه شمع خودروی شما پایه کوتاه و یا پایه بلند است می‌بایست به نوع موتور و محل قرار گیری شمع دقت شود. هر گز نمی توان این دو شمع را جایگزین یکدیگر کرد. اگر اندازه پایه کوتاه باشد، ممکن است که جرقه صورت نگیرد. بهترین کار این است که از این جهت نیز پایه شمع اصلی خودرو را مورد بررسی قرار دهید. اما به طور معمول شمع های پایه بلند دارای طول پایه رزوه 26.5 میلیمتر و شمع های پایه کوتاه دارای طول پایه رزوه 19 میلیمتر می‌باشند.

            

تعداد اکترود:

معمولا شمع خودرو ها، از تعداد متفاوتی الکترود ساخته می شوند.

یک الکترودی 

دو الکترودی

سه الکترودی

چهار الکترودی

نمونه هایی که چند الکترودی هستند ۲ تا ۴ الکترود دارند. این گونه شمع ها برای خودرو های گازسوز یا دوگانه سوز بهتر است.

کد حرارتی:

در واقع رنج حرارتی و یا همان کد حرارتی شمع موتور میزان حرارت ایجاد شده در شمع موتور در آخرین مرحله از عملکرد آن است. این دما باید به اندازه ای پایین باشد تا مانع از احتراق پیش از موعد ترکیب سوخت و هوا در محفظه احتراق شود ( حرکت ناقص پیستون) و همچنین این دما باید به اندازه ای بالا باشد تا از ایجاد رسوب در سر الکترود جلوگیری کند. به این رنج دمایی عملکرد حرارتی شمع موتور گفته می شود.

در تصویر زیر اعداد مربوط به کد حرارتی در شمع های موتور ساخته شده توسط شرکت های سازنده بوش آلمان، ان جی کی ژاپن و … مشاهده نمایید.


انتخاب کد حرارتی در تعیین نوع شمع موتور از اهمیت ویژه ای برخودار است تا شمع موتور بتواند بهترین عملکرد را در این بازه دمایی داشته باشد. اگر این بازه دمایی مطلوب نباشد ممکن است خسارت جدی را به همراه داشته باشد. بازه دمایی مطلوب شمع موتور بین 500 درجه سانتی گراد تا 800 درجه سانتی گراد است.

اگر این این رنج دمایی کمتر ار 450 درجه سانتی گراد باشد موجب خام سوزی سوخت و اگر بیشتر از 800 درجه سانتی گراد باشد موجب افزایش دمای بیش از حد موتور می شود و سوختن بیش از موعد سوخت را به همراه دارد.

برای تعیین کد حرارتی شمع موتور بهتر است به دفترچه راهنما خودرو و یا شمع فابریک خودرو مراجعه شود. کد حرارتی بر روی شمع در ج شده است. 

عمر کارکرد شمع:

با توجه به جنس الکترود (تیتانیوم، ایریدیوم، پلاتینیوم، نیکل،...) عمر کارد شمع ها باهم فرق خواهند داشت. ایریدیوم به دلیل خواص فیزکی و مقاومت دمایی بالا دارای عمر بالاتری نسبت به دیگر شمع ها است. 

طول و قطر رزوه شمع:

از دیگر عوامل در تعیین نوع شمع موتور خودرو رزوه آن است، همان طور که در شکل زیر مشاهده می کنید عکس وسط نشان دهنده بسته شدن کامل شمع موتور است.  در صورت بسته شدن ناقص ( عکس چپ ) و بسته شدن بیش از حد ( عکس راست ) به موتور آسیب وارد می شود و ممکن است الکترود شمع ذوب شود.

فاصله دو سر الکترود (گپ) در شمع موتور خودرو:

در برخی از شمع های موتور خودرو فاصله بین دو الکترود قابل تنظیم کردن است و در برخی دیگر این فاصله ثابت است. این فصله که به اصلاح گپ (gap ) نماییده می شود نقش مهمی در تعیین شمع موتور خودرو دارد.

اندازه گپ نیز باید در شمع خودرو استاندارد باشد. اگر این اندازه بیش از حد بلند یا کوتاه باشد اختلالات زیر را موجب می شود:

1. احتراق ناقص

2. ایجاد سر و صدا در موتور

3. افزایش گازهای خروجی از اگزوز

این اندازه، به تناسب نوع موتور به صورت پیش فرض تنظیم شده است.

تعداد سیلندر و نوع موتور خودرو:

برای تعیین تعداد شمع 4 یا 6 عدد می‌بایست به نوع موتور و ظرفیت آن توجه کرد. 

معرفی تولیدکننده:

شرکت ان جی کی (NGK) یک شرکت ژاپنی می‌باشد که در تولید انواع شمع های موتور فعالیت می‌کند. شرکت ان جی کی (NGK) یکی از قدیمی ترین و در عین حال بزرگترین شرکت های تولید شمع موتور می‌باشد که به عنوان یک توزیع کننده عمده شمع موتور از تنوع محصولی بالایی برخوردار است که نیاز کلیه مصرف کنندگان قطعات خودرو را برطرف کرده است. شرکت ان جی کی (NGK) با به کارگیری افراد متخصص در معرفی دقیق و کامل و ثبت اطلاعات فنی انواع شمع های خود پیشتاز بوده است و توانسته مصرف کننده را در انتخاب شمع مناسب و مورد نظر خود یاری کند. یکی از شعار های معروف فروشنده های شمع در دنیا این است" اگر ان جی کی (NGK) شمعی را تولید کند، ما آن را ذخیره می‌کنیم.

مشاهده ادامه توضیحات
خودروهای سازگار

این محصول با خودروی شما سازگار نیست؟

اگر این کالا با خودروی شما طبق جدول بالا سازگار نیست می توانید با انتخاب خودروی خود از بین سایر محصولات مرتبط کالای منطبق با خودروی خود را انتخاب نمایید.

مشخصات فنی
مشخصات فنی
تولیدکننده ان جی کی (NGK)
نوع الکترود سوزنی
جنس الکترود پلاتینیوم
تعداد الکترود یک الکترودی
طول پایه پایه بلند
نوع سوخت بنزینی
گروه کالا شمع، موتوری
گپ (فاصله دو الکترود) 1.1 mm
واشر دارد
کد حرارتی 5
نوع الکترود منفی تخت
جنس الکترود منفی پلاتین
قطر سوزن 1.0 mm
طول پایه رزوه 26.5 mm
قطر رزوه 14 mm
سایز مهره 16 mm
عمر جرقه زنی 145000
کشور سازنده ژاپن
حمل و نقل
وزن بسته 126.00 گرم
هزینه ارسال کل کشور رایگان می‌باشد
شهر تهران پیک فروشگاه
سایر شهرها
پست پیشتاز
ارسال دیدگاه
ارسال دیدگاه
پیگیری سفارش
ثبت نام یادآوری رمز ورود خروج